Yabancı öğrenciler, depozito ödemek zorunda kalacaklar

"Tavizsis Haber "

Yabancı öğrenciler, depozito ödemek zorunda kalacaklar

Ulusal Meclis tarafından 19 Aralık Salı günü kabul edilen göç yasası, Fransa'da eğitim almak isteyen tüm yabancıların Devlete depozito ödemesi gerektiğini öngörüyor. Tutar henüz belirlenmedi ancak öğrenimlerinin sonunda Fransa'dan ayrılmaları veya bir çalışma sözleşmesi almaları halinde kendilerine iade edilecek. Bu tedbir sert tepkilere neden oldu..

Fransa'da kamuya açık bir kursa kaydolmak için, AB üyesi olmayan öğrencilerin Fransız öğrencilerden daha yüksek kayıt ücreti ödemeleri gerekiyor, yani lisans derecesi için 2.770 avro ve yüksek lisans derecesi için 3.770 avro, Fransızlar ve Avrupalılar için ise 170 avro ve 243 avro. . Avrupa öğrenci hareketliliği konusunda lider bölge olmayı sürdürürken komşularımız arasında yabancı öğrencilerin kabulü nasıl organize ediliyor?

Salı akşamı Meclis'te göçmenlik yasasına ilişkin yapılan oylamanın ardından, yaklaşık yirmi büyük üniversitenin başkanları, üç büyük işletme okulunun yöneticileri gibi, metnin son versiyonunda yabancı öğrenciler için planlanan hükümleri kınadı. Öğrenci ikamet izni talep eden yabancılar için depozito depozitosu, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen yabancılar için öğrenim ücreti artışı da dahil.